دات نت نیوک
Menu

نرم افزار کامپیوتر


معرفی رشته کامپیوتر

در دنیای امروز که کامپیوتر به زندگی روزمره وابسته شده، ایجاد و توسعه مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتری نیازمند تخصصهای گوناگون در سطوح مختلف است و استفاده نامناسب از کارشناسان می تواند بهره وری را پایین آورد. از این رهگذر، رشته ای به عنوان کاردانی کامپیوتر در چهارچوب اهدافی معین و از پیش تعیین شده تأسیس شده است و کاردانهای کامپیوتر قادرند در چارچوبی که برای اهداف آن تعلیم دیده اند مؤثر واقع شوند. هدف از ایجاد کاردانی کامپیوتر، آموزش افراد برای برنامه ریزی کامپیوتری است که قبلاً آماده و نصب شده اند. کاردان برنامه ریزی زیر نظر تحلیل گر، طراح و برنامه ساز انجام وظیفه می کند.
یک کاردان برنامه ریزی دارای تجربه زیاد، حتی خود می تواند یک نرم افزار ساده را طراحی کند و برنامه های مربوطه را بنویسد. کار با نرم افزارهایی که قبلاً نصب و طراحی شده اند شامل ورود اطلاعات، اجرای نرم افزار، تولید خروجی ها و گزارشهای پیش بینی شده از عهده کاردان بر می آید.
رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی فقط دارای گرایش نرم افزار می باشد.
در نرم افزار کامپیوتر، دانشجویان با چگونگی برنامه نویسی و استفاده از کامپیوتر آشنا شده و خیلی به جزئیات ساخت کامپیوتر و نحوه ارتباطات داخلی کامپیوتر کاری ندارند. این رشته در مفاهیم تئوریکی، آموزش داده می شود و دانشجویان، آن را در عمل پیاده می کنند.
دانشجویان این رشته باید از توانایی استنباط مفاهیم، تحلیل گری و ارتباط بین مفاهیم و تا حدودی قدرت ریاضی برخوردار باشند و بتوانند بین داده ها تحلیل و ارتباط برقرار کنند.
در حال حاضر بسیاری از مسائل تشخیص، مهندسی، بالینی و ... از طریق کامپیوتر صورت می گیرد. چون کامپیوتر دارای دقت کافی می باشد و همین امر بازار خوبی را برای فارغ التحصیلان این رشته به وجود آورده است.

توانایی های فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر :
فارغ التحصیلان این رشته، قابلیتها و تواناییهای زیادی دارند و چنانچه در مسیر مناسب هدایت شوند، قادر خواهند بود مشکلات زیادی را حل کنند. برخی از این تواناییها عبارتند از:
مشاغل وابسته به رشته کامپیوتر
دانش آموختگان دوره کاردانی کامپیوتر گرایش نرم افزار به عنوان تکنسین به فعالیت مشغول می شوند و از آنجایی که بیش از 70 درصد از فارغ التحصیلان، جذب بازار کار می شوند، می توان این دوره را از دوره های مورد نیاز جامعه دانست.
بررسی و شناخت نرم افزارهای جدید و به کارگیری آنها
بررسی کمبودها و نیازهای نرم افزاری و بخشهای صنعت و خدمات و تدوین نیازهای آنها، امکان سنجی وتعیین ابزار و نیروی انسانی لازم برای رفع کمبودها
تجزیه و تحلیل سیستمهای کوچک و متوسط نرم افزاری و ارائه راه حل مناسب برای اجرای آنها
طراحی مجموعه های کوچک و متوسط نرم افزاری و تولید طرحهای اجرایی برای آنها
اجرای طرحهای کامپیوتری، نصب، آزمایش و آموزش آنها
پشتیبانی و نگهداری سیستمهای نرم افزاری شامل شناسایی خطاها، رفع خطاها و افزودن امکانات جدید به سیستمها
عیب یابی کامپیوترها و سیستمهای کامپیوتری و رفع عیبها
و....

مشاغل و محیطهای شغلهای زیر، عرصه فعالیتهای دانش آموختگان این رشته است:
برنامه نویسی، نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری
بانکهای اطلاعاتی سیستم رزرواسیون هواپیمایی، حسابداری ها و مجموعه ای دیگر از مشاغل که با ذخیره سازی مجموعه های اطلاعاتی سروکار دارد.
راه اندازی شرکت های تولید کننده نرم افزار
مشاغلی که پیرامون اینترنت و امور مربوطه وجود دارد
طراحی گرافیکی و انیمیشن
تدریس در برخی از آموزشکده ها و مدارس
فعالیت در مراکز صنعتی تولیدی، موسسات خدماتی و...


جهت دریافت چارت ترمی رشته کامپیوتر یکی از گزینه های زیر را کلیک نمائید.

دیپلم فنی و حرفه ای دیپلم کار و دانش دیپلم غیرمرتبط

جهت دانلود سرفصل دروس رشته کامپیوتر بر روی لینک زیر کلیک نمائید

دانلود سرفصل
معرفی اساتید گروه کامپیوتر:

1- آقای مهندس سید مصطفی منصورفر
2- خانم مهندس فرانک رحیمی (مدیر گروه)
3- آقای مهندس رضا تیمورزادگان
4- خانم مهندس الناز رشید حسن زاده

مشاهده کامل در سامانه اساتید